W jaki sposób aplikacje trafiają do Installous?

Temat aplikacji w bazie Installous do tej pory przez wszystkich szanujących się był pomijany. Poważnym powodem jest to, że po co uczyć ludzi crackingu przecież to wspomaga rozwój piractwa. AppleApps wychodzi z założenia, że nie można pomijać tematów ciekawych pomimo dwoistości ich natury stąd też szmat czasu temu napisałem artykuł dotyczący InstallousInstallous – Wszystko to czego inni nie napiszą.

Artykuł ten nie ma na celu propagowania piractwa i mam nadzieję drogi czytelniku, że doskonale to rozumiesz. Dlaczego zatem chcę o tym napisać? Chciałbym przekazać wiedzę na temat tego jak bardzo hakerzy chcą ułatwić crackowanie aplikacji nam – codziennym użytkownikom iOS. Bez zagłębiania się w motywy przejdźmy do tematu.

Jeśli jesteś użytkownikiem Installous z pewnością masz już dodane repozytorium. Jeśli nie wykonaj kroki od 1 do 3 zawarte w artykule Installous – Wszystko to czego inni nie napiszą.

Teraz w Cydii wyszukaj aplikację o nazwie Crackulous i zainstaluj ją.. To w zasadzie wszystko. Crackulous to zaawansowana aplikacja grupy Hackulous do łamania zabezpieczeń aplikacji. Na tym funkcjonalność się nie kończy bowiem Crackulous pełni kompleksową usługę crackowania aplikacji, wysyłania jej na serwer i zapisywania w bazie danych AppTrackr (serwer Hackulous). Cały proces może odbywać się automatycznie w zależności od ustawień.

Jedynym utrudnieniem może wydać się konieczność założenia konta na jednym (lub wszystkich) serwerach (share’ach) i na stronie AppTrackr. Dodatkowym atutem jest możliwość pochwalenia się światu swoją działalnością hakerską w postaci automatycznego dodania swojego ‚hakerskiego nicka’ do nazwy pliku złamanej aplikacji przed wysłaniem jej na serwer.

Piractwa nie popieram jednak każdemu zapaleńcowi polecam przetestowanie działania aplikacji Crackulous choćby na dowolnej darmowej aplikacji (Tak, można!).

W całej tej historii zadziwiający jest fakt, że tak skomplikowany proces jak crackowanie aplikacji z hakera został przerzucony na użytkownika. Zdecydowanie umożliwia to stworzenie ogromnej hakerskiej bazy programów pozbawionych ograniczeń. Nie jest to jednak jedyny powód dla którego cały proces nie może odbywać się po stronie hakera…

Podczas uruchamiania dowolnej aplikacji dochodzi do procesu sprawdzenia pozwoleń na uruchomienie aplikacji polegającego na porównaniu UDID urządzenia z hashem uruchamianej aplikacji. Jest to znacznym utrudnieniem gdyż wyniku niepoprawności aplikacja nie zostanie uruchomiona. Dzieje się tak gdy posiadamy plik *.ipa np. od kolegi i próbujemy zainstalować a potem uruchomić na naszym nieautoryzowanym urządzeniu. Hakerzy porzucili łamanie procesu deszyfracji, o którym mowa gdyż równie dobrze mogłoby się okazać, że jest to niemożliwe. Znaleziono jednak sposób na obejście problemu…

Jak to działa?

Aplikacja Crackulous uruchamia oryginalną aplikację i zatrzymuje jej działanie po etapie sprawdzania hashu po czym gdy już uzyska dostęp do pamięci aplikacji powoduje zmiany, które maja na celu usunięcie podpisu uniemożliwiającego uruchamianie na innych urządzeniach. Na koniec zostaje utworzony gotowy plik *.ipa pozbawiony zabezpieczeń, gotowy do wysyłki na serwer.

Bądź na bieżąco dzięki subskrypcji! Kliknij ‘Lubię to’ na górze strony, obserwuj AppleApps.pl na BlipieTwitterzeFacebooku lub przez RSS czy Google+. Każda ‘Lubiąca’ osoba przyczynia się do codziennego wzrostu chęci napisania kolejnego artykułu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...